Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour) - 2023
- Nominee:
"The Night Market"
FX
FX Productions
Shayne Fox, Production Designer
Aaron Noël, Art Director
Kerri Wylie, Set Decorator
Outstanding Picture Editing For A Single-Camera Comedy Series - 2023
- Nominee:
"Go Flip Yourself"
FX
FX Productions
Yana Gorskaya, ACE, Editor
Dane McMaster, ACE, Editor
Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes - 2023
- Nominee:
"The Wedding"
FX
FX Productions
Laura Montgomery, Costume Designer
Barbara Cardoso, Assistant Costume Designer
Judy Laukkanen, Costume Supervisor
Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation - 2023
- Nominee:
"The Night Market"
FX
FX Productions
Steffan Falesitch, Supervising Sound Editor
Aaron Diecker, Dialogue Editor
David Barbee, MPSE, Sound Effects Editor
Steve Griffen, Music Editor
John Guentner, Foley Editor
Sam Lewis, MPSE, Foley Editor
Ellen Heuer, Foley Artist
Outstanding Writing For A Comedy Series - 2022
- Nominee:
"The Wellness Center"
FX
FX Productions
Stefani Robinson, Written by
Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes - 2022
- Winner:
"The Wellness Center"
FX
FX Productions
Laura Montgomery, Costume Designer
Judy Laukkanen, Costume Supervisor
Barbara Cardoso, Assistant Costume Designer
Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation - 2022
- Nominee:
"The Escape"
FX
FX Productions
Steffan Falesitch, Sound Supervisor
Chris Kahwaty, MPSE, Dialogue Editor
David Barbee, MPSE, Sound Editor
John Guentner, Foley Editor
Sam C. Lewis, Foley Editor
Steve Griffen, Music Editor
Ellen Heuer, Foley Artist
Outstanding Comedy Series - 2022
- Nominee:
FX
FX Productions
Jemaine Clement, Executive Producer
Taika Waititi, Executive Producer
Paul Simms, Executive Producer
Garret Basch, Executive Producer
Eli Bush, Executive Producer
Stefani Robinson, Executive Producer
Sam Johnson, Co-Executive Producer
Yana Gorskaya, Co-Executive Producer
Kyle Newacheck, Co-Executive Producer
Marika Sawyer, Co-Executive Producer
Ingrid Lageder, Producer
Derek S. Rappaport, Produced by
Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation - 2022
- Nominee:
"The Casino"
FX
FX Productions
Diego Gat, CAS, Re-Recording Mixer
Sam Ejnes, Re-Recording Mixer
Rob Beal, Production Mixer
Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or Variety Program - 2022
- Nominee:
FX
FX Productions
Tig Fong, Stunt Coordinator
JF Lachapelle, Stunt Coordinator
Outstanding Writing For A Comedy Series - 2022
- Nominee:
"The Casino"
FX
FX Productions
Sarah Naftalis, Written by
Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour) - 2020
- Nominee:
"Resurrection, Collaboration, Witches"
FX Networks
FX Productions
Kate Bunch, Production Designer
Aleks Cameron, Art Director
Shayne Fox, Set Decorator
Outstanding Casting For A Comedy Series - 2020
- Nominee:
FX Networks
FX Productions
Gayle Keller, Casting by
Jenny Lewis, CSA, Canadian Casting By
Sara Kay, CSA, Canadian Casting By
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series - 2020
- Nominee:
"Resurrection"
FX Networks
FX Productions
Yana Gorskaya, ACE, Editor
Dane McMaster, Editor
Outstanding Comedy Series - 2020
- Nominee:
FX Networks
FX Productions
Jemaine Clement, Executive Producer
Taika Waititi, Executive Producer
Paul Simms, Executive Producer
Scott Rudin, Executive Producer
Garrett Basch, Executive Producer
Eli Bush, Executive Producer
Stefani Robinson, Executive Producer
Sam Johnson, Co-Executive Producer
Derek S. Rappaport, Produced by
Marika Sawyer, Consulting Producer
Outstanding Writing For A Comedy Series - 2020
- Nominee:
"Collaboration"
FX Networks
FX Productions
Sam Johnson, Written by
Chris Marcil, Written by
Outstanding Writing For A Comedy Series - 2020
- Nominee:
"Ghosts"
FX Networks
FX Productions
Paul Simms, Written by
Outstanding Writing For A Comedy Series - 2020
- Nominee:
"On The Run"
FX Networks
FX Productions
Stefani Robinson, Written by
Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation - 2020
- Nominee:
"The Return"
FX Networks
FX Productions
Steffan Falesitch, Sound Supervisor
David Barbee, Sound Effects Editor
Angelina Faulkner, Dialogue Editor
Steve Griffen, Music Editor
Sam C. Lewis, Foley Editor
John Guentner, Foley Editor
Ellen Heuer, Foley Artist
Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour) - 2019
- Nominee:
"Manhattan Night Club"
FX Networks
FX Productions
DJ Stipsen, Director of Photography
Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation - 2019
- Nominee:
"Werewolf Feud"
FX Networks
FX Productions
Steffan Falesitch, Supervising Sound Editor
David Barbee, Sound Effects Editor
Angelina Faulkner, Dialogue Editor
Steve Griffen, Music Editor
Sam C. Lewis, Supervising Foley Editor
John Guentner, Foley Editor
Ginger Geary, Foley Artist